На головну сторінку / Користувачам / Науковцям / Визначення індексів УДК/ББК
вівторок, 21.01.2025

Визначення індексів за класифікаційними системами УДК/ББК

Відповідно до Державного стандарту України (ДСТУ 4861:2007 "Інформація та документація. Видання. Вихідні відомості") вихідні відомості кожного видання повинні містити шифр зберігання видання. Шифр зберігання складається з класифікаційних індексів Універсальної десяткової класифікації (УДК), Бібліотечно-бібліографічної класифікації (ББК) та авторського знака.

Універсальна десяткова класифікація (УДК) - міжнародна класифікаційна система знань яка об’єднує всі галузі знань в єдиній універсальній структурі з загальною десятковою нотацією. Призначена для індексування і пошуку відомостей в документальних масивах за змістовними ознаками. Таблиці УДК використовуються в бібліотеках, видавництвах, інформаційних центрах, тощо; роботи без коду УДК не розглядаються при реєстрації в глобальних базах даних.

Бібліотечно-бібліографічна класифікація (ББК) - класифікація друкованих видань, заснована на системі таблиць ідентифікаторів. Основна таблиця класифікації визначає галузі знань, до яких можна віднести ті, чи інші видання та побудована за ієрархічним принципом. Додаткові таблиці визначають територіальні та інші спеціальні типові ділення.

Основне завдання класифікаційних схем - максимально точно відобразити зміст видання та забезпечити в подальшому його швидкий та легкий пошук не лише в Україні, а й у світі (але лише за умови, що індекс визначено правильно).

Індексування  документів за УДК і ББК здійснюється в межах спеціально розроблених принципів, положень і правил — на основі методики індексування.

Авторський знак —умовне позначення прізвища автора або першого слова заголовка видання (залежно від відомостей, розміщених на титульному аркуші). Авторський знак складається з однієї літери та двох цифр. Літера — перша з імені автора чи заголовка. Дві цифри визначаються залежно від послідовності декількох перших літер прізвища чи заголовка видання. Авторський знак призначений для полегшення і прискорення розміщення за алфавітом видань на полицях і карток в каталогах бібліотек.

Залежно від видів документів визначають шифр видання (індекси УДК, ББК і авторський знак) або окремо індекс УДК.

Фахівці бібліотеки допоможуть Вам визначити індекси на наукові статті та інші видання.

Замовлення на здійснення індексації надаються в бібліотеку як у письмовій, так і в усній формі.

Для забезпечення якості надання послуги, у ході замовлення просимо вказати наступні відомості:

  • тип видання (стаття, підручник, навчальний посібник, монографія, тощо);
  • прізвище, ім`я автора (якщо є кілька авторів – дані про першого автора);
  • повну назву видання;
  • розширену анотацію;
  • ключові слова;
  • визначити пріоритетність науки, з точки зору якої розглядається предмет;
  • контактну інформацію особи-замовника.

УВАГА! Замовлення не виконуються, якщо не достатньо даних!

Науковцям, співробітникам, викладачам та студентам університету послуга надається безкоштовно.

За консультацією можна звернутися до бібліотеки за телефоном: (057) 720-19-33, або надіслати замовлення електронною поштою на адресу: library(at)hepu.edu(dot)ua

 

Спробуйте визначити індекс УДК самостійно!